wtorek, 30 listopada 2010

GOTAN PROJECT LIVE

Wydawnictwo: Discograph
Rok: 2008
Gatunek: World Music, Nu Jazz, Chillout
Cena: ok 45 zł

CD1:1. Live Intro
2. Queremos Paz
3. Vuelvo Al Sur
4. El Capitalismo Foráneo
5. Lal Del Ruso
6. Santa María (Del Buen Ayre)
7. Nocturna
8. Tríptico
9. Chunga's Revenge
10. Last Tango In Paris
11. Sola
12. Santa María (Del Buen Ayre) [Versíon Orquestal]
CD2: 1. Diferente
2. La Vigüela
3. Amor Portno
4. Epoca
5. Notas
6. Lunático
7. Che Bandonéon (Interlude)
8. Una Música Brutal
9. Santa María (Den Buen Ayre)
10. Arrabal
11. El Norte
12. Criminal
13. Tríptico
14. Diferente (Versíon Orquestal)

Od czego mogłaby pochodzić nazwa projektu, który gra tango, śpiewa tango i żyje tangiem ! Oczywiście od tanga ! Nazwa jest wynikiem pewnej zabawy słowem, na bazie verlan- francuskiego slangu, który używany jest do podkreślania albo ukrywania znaczenia słów. Zasady tej gry są banalnie proste i polegają na przestawieniu sylab.
Sama nazwa verlan powstała ze zmiany sylab we francuskim l’invers (tłum. na odwrót).Idąc tym tropem możemy stwierdzić, że słowo Gotan zrodziło się w wyniku przestawieniu sylab w wyrażeniu „tango”. Drugą część nazwy : Project, muzycy wymyślili sami. W podobny, do powyżej opisanego sposób Gotan Project bawi się również muzyką. Z rewelacyjnym skutkiem ! Philippe Cohen Solal, Christoph H.Mueller i Eduardo Makaroff starają się podkreślać w tangu jego emocjonalność, żar, erotyzm i nastrojowość kompozycji. Przenoszą akcent z rytmu na lekki, współczesny bas i elektroniczną perkusję. W jednym z wywiadów Makaroff powiedział: „ To co robimy w Gotan to poszukiwanie głównych fraz rytmicznych, wybieramy harmonię tanga, aby je niszczyć. Z dużą dozą szacunku staramy się niszczyć i zarazem budować coś bardziej przenikliwego”. Na początku paryscy muzycy: Francuz Philippe Cohen Solal i Argentyńczyk Eduardo Makaroff pracowali razem w zespołach The Boys From Brazil oraz Stereo Action Unlimited.
Właściwa historia grupy Gotan Project zaczyna się w 1999 roku, kiedy to ta dwójka postanowiła stworzyć zupełnie nową jakość na rynku muzycznym ! Ta jakość miała powstać z połączenia muzyki elektronicznej i tanga ! Wkrótce do formującego się zespołu dołączył Szwajcar Christoph H.Muller, który ułatwił fuzję obu gatunków. Decyzja była następująca: unowocześnić i lekko okiełznać argentyńskie rytmy poprzez dodanie elementów muzyki elektronicznej. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Powstała intrygująca i oryginalna muzyka, nieskazitelne połączenie tanga i muzyki współczesnej . Muzyka, przyprawiająca o dreszcze ! Efekt pozytywnie zaskoczył zarówno publikę, jak i krytyków. Brzmienie zespołu to przede wszystkim zasługa trójki liderów. Każdy z nich jest reprezentantem innego kraju. Trzy odmienne temperamenty, trzy osobowości i wspólna miłość- tango ! Dodajmy, że tango argentyńskie, które płynie w żyłach wychowanego w Buenos Aires Makaroffa zupełnie różni się od swej europejskiej odmiany, której stolicą jest Paryż. Tango argentyńskie, w przeciwieństwie do europejskiego (które znamy głównie z sal balowych i którego podstawą jest bardzo silnie akcentowany, twardy rytm, wyrażający się w energicznych ruchach tancerzy) jest bardzo kameralne, tajemnicze, zalotne i uwodzicielskie. Jego piękno nie leży w warstwie zewnętrznej, ale w atmosferze, którą ono samo wywołuje. Najważniejsze jest tu napięcie i uczucie rosnące między tancerzami ! To tango ulic, barów i kawiarni. I właśnie taki klimat odnajdziemy w muzyce Gotan Project. Uczuciowa muzyka podbita dźwiękiem basu i pulsująca elektroniczną perkusją. Efekt przyprawia o dreszcze…
Zanurzcie się wygodnie w swoich fotelach. Włączcie „play”. Czujecie jak w powietrzu zaczyna unosić się wyjątkowy czar, a atmosfera nasiąka subtelną erotyką i wysublimowaną elegancją ? Ten projekt , ludzi kochających tango, dokonał rzeczy, która pozornie wydawała się niemożliwa. Połączył różne kultury. Połączył tangiem. …

Autorem tekstu jest:
Ewelina Cofała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz